Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kohlearni implant: Transformacija sluha      

Kohlearni implant – Revolucionarno rešenje za gubitak sluha

Kohlearni implant je uređaj koji se hirurškom procedurom ugrađuje kod osoba sa senzorineuralnim gubitkom sluha, kako kod odraslih tako i dece. Za razliku od slušnih aparata, koji samo pojačavaju sluh, ova uređaj se koristi kod onih osoba kod kojih je dijagnostikovan teški ili potpuni (senzorni) gunitak sluha.

Senzorineuralni gubitak sluha se u medicini definiše kao trajno oštećenje sluha. Odvija se kada postoji oštećenje nervnih vlakana unutar samog uha, koji prenosi zvuk ka mozgu i omogućuje da različite zvukove čujemo i prepoznajemo. Ugradnja ovog uređaja obično se preporučuje ljudima kod kojih postoji gubitak sluha teškog stepena i  kod kojih klasična slušna pomagala nemaju rezultata i efekta.

Struktura i delovi

Kohlearni implant složen je sistem koji zahteva stručno i precizno postavljanje. Sam sistem zasebno obuhvataju spoljašnje i unutrašnje komponente.

  • Spoljašnja komponenta se postavlja iza ušne školjke i ona sadrži : mikrofon, bateriju, procesor, spoljašnji magnet i predajnik.
  • Unutrašnji deo kohlearnog implanta se hirurškom operacijom ugrađuje unutar uha, a sastoji se od unutrašnjeg magneta, antene i niza elektroda. 

Operacija kojom se ugrađuje, odnosno implanitra kohlearni implant uključuje postavljanje unutrašnjeg dela uređaja, ispod kože i iza uha, a niz elektroda se stavlja u puž (organ čula sluha, veoma bitnog za sprovođenje zvuka, koji je smešten u unutrašnjem uhu i sastoji se od spiralno savijenog kanala).  Operacija obično traje nekoliko sati i izvodi se pod opštom anestezijom. Nakon operacije, kohlearni aparat omogućava osobama da ponovo čuju.

Kako kohlearni implant funkcioniše i kako može promeniti život osobama sa oštećenjem sluha?  

Mikrofon koji kohlearni implant sadrži, prima zvukove iz spoljašnje sredina Zvuk se detektuje, a zatim pretvara u električni signal, koji se dalje pretvara u digitalne signale i složenim putevima, preko prijemnika i magneta, prenosi na elektrode unutar puža.

Elektrode stimulišu nervne ćelije da sprovode zvuk, koji putuje do mozga na dalju obradu pritom zaobilazeći oštećene delove u uhu. Ovim putem prenose se zvukovi različitih frekvencija i intenziteta. Nakon toga, mozak interpretira te impulse prepoznajući ih kao zvuk, što dalje omogućava čoveku da čuje i razume zvukove iz svoje prirode i okoline.

Gubitak sluha kod ljudi otežava komunikaciju sa okolinom, time utičući znatno i na njihov socijalni život, dok gubitak sluha u ranom uzrastu dovodi do poremećaja u razvoju govora i same ličnosti. Na osnovu toga, kohlearni aparat značajno poboljšava kvalitet života osoba, a pravovremeno otkrivanje oštećenja sluha i ugradnja implanta, može zasigurno pomoći u normalizaciji života.

Cena kohlearnog implanta u Srbiji varira u zavisnosti od vrste implanra, operacije i postoperacitvne rehabilitacije. U proseku troškovi mogu iznositi od 1.500 do 3.000 evra ili više, međutim, potrebno je posavetovati se sa specijalistima otorinolaringologije i zdravstvenim ustanovama o tačnijim informacijama kao i o mogućim subvencijama ili podsticajima za njegovu nabavku.

Prednosti i nedostaci uređaja

Prednosti uređaja :

  • Pomaže u vraćanju sluha osobama sa teškim oblikom gluvoće
  • Poboljšava komunikaciju i utiče na kvalitet života

Nedostaci uređaja :

  • Prirodan zvuk ne zvuči isto onako kao onaj sa uređaja
  • Uređaj nije rešenje za mnoge gubitke sluha
  • Nepravilan hiruški zahvati može izazvati dodatne komplikacije

Uopšteno govoreći, kohlearni implant je revolucionarno rešenje za mnoge osobe koje nemaju koristi od standarnih slušnih aparata. Njegova primena i korišćenje predstavlja važan korak ka normalizaciji života, omogućavajući osobi koja koristi uređaj da ponovo čuje – glasove, muziku i zvukove okruženja.

Vođeni ambicijom solidarnosti da svi naši građani imaju ravnopravan medicinski tretman, Meridian fondacija već godinama radi na poboljšanju uslova zdravstvene zaštite svakog našeg građanina.

Podrška Meridian fondacije zdravstvenom sistemu Republike Srbije ima za zadatak kreiranje društvenog ambijenta u kome svaki član zajednice ima jednake šanse za pravovremeno i kvalitetno medicinsko lečenje, bez obzira na njegovu polnu, strukturnu ili starosnu razliku.

Adekvatnom brigom o zdravlju i životima svih naših građana teži se ostvarivanju raznih kolektivnih benefita koji u krajnjoj meri za cilj imaju izgradnju jednog zdravijeg i stabilnijeg društva.

Best Choice for Creatives
This Pop-up Is Included in the Theme
Purchase Now