Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hipertonija i hipotonija kod prevremeno rođene dece

Hipertonija i hipotonija kod dece

Hipertonija i hipotonija su dva različita pojma koja se odnose na probleme sa tonusom mišića.  Mišićni tonus je stanje prirodne napetosti mišića, regulisan signalima koji putuju nervima od mozga do mišića i usmeravaju ih na kontrakciju. Mišićni tonus je odgovoran za održavanje stabilnosti tela i izvršavanje različitih pokreta. Hipertonija se ređe sreće u odnosu na hipotoniju, a oba stanja mogu biti posledica druge bolesti.

Hipertonija kod beba

Hipertonija se odnosi na povećani tonus mišića, čime se kod novorođenčadi ili odojčadi uočava smanjena fleksibilnost, ograničeni pokreti ekstremiteta, kao i poteškoće sa hranjenjem, hodanjem i ravnotežom. Uzrok ovog problema su povrede ili stanja koja oštećuju centralni nervni sistem (CNS) i time postoji neadekvatna komunikacija između nerava i mišića koji ne dobijaju „komandu“ da se relaksiraju. Neki od uzroka za nastanak hipertonije kod beba mogu biti nedovoljna snadbevenost mozga kiseonikom tokom porođaja ili problemi sa razvojem mozga tokom intrauterinog rasta, a takođe postojanje pojačanog tonusa mišića može ukazivati na neko drugo oboljenje, kao što je cerebralna paraliza. Generalno, postoje dva tipa hipertonije:

  • Spastična: mišićni spazam se pojačava prilikom pokreta
  • Distonična: rigidnost muskulature se ne menja prilikom pokreta

Hipotonija kod beba

Sa druge strane kod hipotonije se uočava preterana fleksibilnost, nemogućnost lakog podizanja glavice i udova, loše kontrolisanje pokreta, kao i nemogućnost samostalnog hranjenja ili sedenja. Takođe, i hipotonija može biti posledica oštećenja centralnog nervnog sistema usled nedostatka kiseonika na porođaju ili problema tokom intrauterinog razvoja, poremećaja na nivou samih mišića ili može biti simptom drugog oboljenja, kao što su ahondroplazija, Daunov sindrom, kao i spinalna mišićna atrofija.

Postavljanje prave dijagnoze

Vremenski period u kojem se uočava i postavlja dijagnoza hipotonije je najčešće tokom prvih šest meseci života bebe, dok se dijagnoza hipertonije obično utvrdi do detetove druge godine. Postavljanje dijagnoze je bezbolno i vrši se fizičkim i neurološkim pregledom u kojem se proveravaju motoričke i senzorne sposobnosti, ravnoteža, koordinacija i refleksi bebe. Potom, mogu uslediti i druga ispitivanja koja obuhvataju:

  • CT skener i MR (magnetnu rezonancu)
  • EEG (elektroencefalografiju)
  • EMG (elektromiografiju)
  • Analizu krvi i genetska testiranja.

Terapijski pristup u lečenju

Tretmani lečenja ovih stanja podrazumevaju više terapijskih opcija, a jedan od njih je i fizikalna terapija, koja obuhvata vežbe čiji je cilj poboljšanje snage, fleksibilnosti, motoričkih sposobnosti i sveukupne mobilnosti deteta, kako bi se dostigao maksimalan potencijal i obezbedila samostalnost u funkcionisanju. Takođe, okupaciona terapija, govorno-jezička, kao i terapija senzorne stimulacije se specifično koriste kod dijagnostikovane hipotonije.

Sa nastojanjem da podigne svest o potrebi očuvanja ljudskog života i zdravlja, Meridian fondacija se godinama trudi da svojim nesebičnim zalaganjem podigne svest zajednice o važnosti preventivnog delovanja u borbi protiv mnogih bolesti. Veliki broj medicinske i tehničke opreme do sada je već dopremljen u gradove i opštine širom Srbije, a Meridian fondacija i dalje nastavlja borbu za sve one kojima je pomoć u zdravstvenom lečenju potrebna.

Best Choice for Creatives
This Pop-up Is Included in the Theme
Purchase Now
Fondacija - Od srca sa ljubavlju
Pregled privatnosti

Ova veb lokacija koristi kolačiće kako bismo vam mogli pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima čuvaju se u vašem pregledaču i obavljaju funkcije kao što su prepoznavanje kada se vratite na našu veb stranicu i pomaganje našem timu da razume koji su vam odeljci veb stranice najzanimljiviji i najkorisniji.

Cloudflare i Charity kolačići ne prikupljaju podatke ali su neophodni za rad portala.