Kandida je vrsta gljivice koja se može javiti kako kod odraslih, tako i kod dece i obično je u ravnoteži sa bakterijama, ”normalnim stanovnicima” naše kože i sluzokože. Ona čini fiziološku floru ljudskog organizma. Bakterije fiziološke flore organizma imaju za cilj sprečavanje preteranog rast gljivica. Dakle, male količine kandide su bezopasne i ne izazivaju simptome. Međutim, određeni faktori mogu prouzrokovati da se ova gljivica umnožava van kontrole, što rezultira infekcijom koja se naziva „kandidijaza“,
Preterana upotreba antibiotika takođe može poremetiti fiziološku floru i time podstaknuti razmnožavanje kandide i sam razvoj infekcije. Infekcija kandidom se može desiti kada je koža oštećena, topla i vlažna ili kada dođe do pada imuniteta.

Kandida kod dece-Kako prepoznati i lečiti?
Simptomi koji ukazuju na pojavu infekcije kandidom kod dece su različiti, u zavisnosti od dela tela na kome se kandida preterano razmnožava. Dugotrajno nošenje vlažnih pelena ili alergija na iste može stvoriti povoljne uslove za rast kandide na genitalnom području, kao i ostalim delovima tela.
Oralna kandidijaza
Razvoj infekcije u ustima kod dece naziva se još i soor, a simptomi i znaci ove infekcije su pojava bele naslage u ustima, na jeziku, nepcu, unutrašnjoj strani obraza i desni, gde se često pojavljuje beli, sirasti sloj koji je teško ukloniti. U težim slučajevima može doći do pojave crvenila i bola u ustima, naročito pri uzimanju tečne i tvrđe hrane. Bebe koje imaju oralnu kandidijazu mogu biti nemirne zbog bola i odbijati hranu putem dojenja ili iz flašice. Loš zadah iz usta kod dece, često može biti uzrok da je kandidaijaza prisutna.
Genitalna kandidijaza
Crvenilo kože, svrab i prisustvo malih crvenih tačkica u genitalnom području dece mogu biti simptomi koji ukazuje na razvoj kandide. Uzrok za ovakvo stanje može biti loša higijena ili preterano pranje tela sapunima i šamponima koji narušavaju normalnu kiselost kože, kao i dugotrajno nošenje sintetičkih uložaka ili pelena koji dodatno pojačavaju iritaciju regije. U težim slučajevima u genitalnom području može se javiti i beli, sirasti iscedak.
Kožna kandidijaza
Simprom pojave kožne kandidijaze može biti osipa na pregibima kože (kao što su prepone, ispod ruku, u vratnim naborima), sa svrabom, crvenilom i bolom. U nekim slučajevima, mogu se pojaviti i male pustule ili mehurići u zahvaćenim područjima.
Crevna kandidijaza
Kandida normalno ima važnu ulogu u varenju i apsorpciji hrane, iako je u crevima zastupljena u malom broju. Prekomerno umnožavanje može prouzrokovati oštećenja crevne sluzokože, što se ispoljava nizom digestivnih simptoma, uključujući kod dece pojavu dijareje. Infekcija se ispoljava bolovima u stomaku, mučnini, nadutost i pojačanoj peristaltici crevnog trakta. Simptomi koji ukazuju na kandidu potvrđuju se laboratorijskim analizama, odnosno testiranjem antitela u uzorku krvi.

Efikasni tretmani i saveti za prevenciju u svakodnevnom životu
Tretman lečenja kandide kod dece podrazumeva korišćenje određene terapije, koju striktno sprovodi lekar adekvatne specijalnosti. Uzimanje terapije bez predhodne konsultacije lekara nije bezbedno i ne preporučuje se iz razloga stvaranja rezistencije na lek. U lečenju ove vrste infekcije isključivo se koriste kreme ili supozitoriji sa antimikotskim dejstvom. Ako postoji kandida u stolici, preporuka je da se koriste probiotci, kako bi se uspostavila normalna crevna flora.
U cilju blagovremene prevencije razvoja kandide kod dece, savetuje se sledeće:
- Odgovarajuća ishrana- deca ne bi trebalo da jedu slatkiše, niti proizvode koji u svom sastavu sadrže kvasac. Preporučuje se povećan unos tečnosti, odnosno vode, a smanjen unos sokova. Takođe se preporučuje unos kuvane hrane, odnosno da se hrana sprema na pari kada govorimo o povrću i mesu. Kao probiotici, mlečni proizvodi poput jogurta i kefira mogu biti od pomoći. Preporika je da se hrana priprema na kokosovom, maslinovom ili ulju divljeg origana, uz dodavanje začina kao što su kurkuma,beli luk, karanfilić ili lavanda.
- Higijena i prevencija- često pranje ruke i dezinfekcija predmeta u upotrebi je prioritetno u eliminaciji svake infekcije.
- Važno je da se antibiotici koristite samo kada je to potrebno, odnosno kada postoji indikacija od strane lekara za njihovu upotrebu.
- Ukoliko dete ima slabiji imuni sistem, potrebne su konsultacije sa pedijatrom o prevenciji i lečenju.
Poznavanje uzroka, simptoma, preventivih mera, kao i preduzimanje pravovremenih tretmana može značajno smanjiti rizik od infekcije kandidom i pomoći deci da se brzo oporave i nastave svoje svakodnevne aktivnosti.
Pokazavši da svojim nesebičnim zalaganjem doprinose mnogo kada je u pitanju zdravlje nacije i društva, Meridian fondacija je kolektiv koja već godinama unazad intenzivno radi na jačanju kapaciteta zdravstvene zaštite mnogih ustanova širom zemlje. Bilo da vam je potrebna pomoć ili želite da se svojim angažovanjem uključite u realizaciju društveno odgovornih projekata, Merdian fondacija je tu za svakoga.