Problem nasilja u školi je svakodnevni izazov, kako u realnom životu tako i u imaginarnim formama koji se javljaju sa pojavom interneta i modernih tehnologija, pa stoga nije retkost da se ovaj oblik devijantnog ponašanja pojavi među decom i na mestima na kojima očekujemo da ga neće biti.
Vršnjačko nasilje u školi
Zanemarivanjem određenih pravila ponašanja, često se dešava da školske ustanove postanu poligoni za ispoljavanje nagomilane ili potisnute agresije koja olako zna da preraste u slučaj vršnjačkog nasilja. Posledice ovakvog tipa ponašanja mogu biti dalekosežne, razvijajući u deci, nad kojom se nasilje vrši, osećaj nesigurnosti, potlačenosti, anksioznosti i manjka samopouzdanja. Sa druge strane deca koja vrše nasilje, u velikom broju slučajeva gladaju na to kroz osećaj nadmoći i superiornosti, ne razmišljajući o posledicama svog nasilnog delovanja.
Analizom negativnih posledica po dete u tipove vršnjačkog nasilja ubrajamo:
- Fizičko nasilje: udaranje i nanošenje telesnih povreda, guranje, otimanje tuđih stvari.
- Verbalno nasilje: vređanje, ponižavanje, klevetanje, ismevanje.
- Emocionalno nasilje : isključivanje iz društva, ignorisanje ili manipulisanje prijateljstvom.
- Digitalno nasilje: slanje uvredljivih poruka, širenje laži ili ponižavajućeg sadržaja na internetu.
Digitalno nasilje
Digitalno nasilje kao savremeni oblik nasilja najčešće se manifestuje na internetu putem društvenih mreža, aplikacija za dopisivanje, video igara i mnogih drugih online platformi. U poređenju sa fizičkim nasiljem koje ima svoje vreme i mesto, digitalno nasilje može trajati znatno duže i pratiti određenu osobu gde god da se pojavi.
Prevencija digitalnog nasilja započinje otvorenim razgovorom roditelja ili staratelja sa detetom. Deca trebaju biti upoznata sa ovim problemom kako bi u slučaju opasnosti mogli adekvatno da zatraže pomoć. Bezbednost na internetu je zajednička odgovornost svih nas, pa je poželjno da i školske ustanove organizuju programe ili edukacije o digitalnoj pismenosti i pravilima ponašanja na internetu.
Kako se suočiti sa nasijem u školi – Saveti za roditelje
Nasilje u školi je problem koji na duže staze zna da ostavi ozbiljne posledice po decu, stoga je važno da celokupna društvena zajednica, uključujući i roditelje uzme učešće u njegovorm aktivnom rešavanju u preventivnom delovanju.
Evo nekoliko saveta koji roditeljima mogu pomoći u borbi protiv nasilja u školi:
1. Otvoreno razgovarajte sa decom
Redovan razgovor sa decom o njihovom danu provedenom u školi, parku ili nekom drugom mestu, pomaže u izgradnji bolje komunikacije i međusobnog poverenja. Pitanja kao što su : „Kako si danas?“ ili „Da li te nešto brine?“, mogu podstaknuti dete da govori o stvarima koje doživljava i oseća.
2. Stvorite kod dece osećaj empatije
Ponašanje deteta često je odraz roditeljskog vaspitanja i u čestim slučajevima može presudno uticati na kreiranje njegovog pogleda na svet. Od velike je važnosti da decu u periodima njihovog fizičkog i mentalnog sazrevanja učimo razumevanju tuđih osećanja i potreba, jer im na taj način usađujemo osećaj empatije i brige za okruženje.
3. Prepoznajte na vreme nasilje
Promene u ponašanju dece često znaju biti prvi simptomi nekih bitnih promena. Znakovi kao što su povučenost, asocijalnost, pad koncentracije i učenja, povrede i odbijanje odlaska u školu, mogu biti uzrok pojave bilo kog oblika nasilja.
4. Razgovarajte sa školskim osobljem
Redovna saradnja sa nastavnicima, školskim osobljem ili drugim zaposlenima radnicima u školi, može pomoći u otkrivanju prvih znakova promene dečjeg ponašanja i pojave vršnjačkog nasilja.
5. Budite pozitivan primer mirnog i staloženog roditelja
Otvoren i iskren odnos između roditelja i deteta predstavlja temelj pravilne komunikacije. Prikazivanjem mirnog i staloženog rešavanja probleme, svome detetu dajete pravi primer kako bi trebalo da se ponaša u trenucima konflikta.
6. Ohrabrite svoje dete kada je to potrebno
Ako je vaše dete žrtva nasilja, ne ignorišite problem. U tim trenucima je potrebno da pokažete razumevanje za njegove probleme i pružite mu emocionalnu podršku. Ako problem prevazilazi vaše kapacitete i mogućnosti, potražite pomoć psihologa, pedagoga ili savetnika.
7. Podržite borbu protiv nasilja i radite na njenoj prevenciji
Mnoge škole ili organizacije organizuju programe i radionice koje za cilj imaju prevenciju i brobu protiv vršnjačkog nasilja. Ohrabrite svoje dete da učestvuje u ovim aktivnostima, a i sami se uključite kako biste zajedno doprineli stvaranju boljeg životnog ambijenta.
8. Naučite svoje dete da prijavi nasilje
Prijavljivanje nasilja u momentima kada je to neophodno nije čin tužakanja, već hrabar potez koji može dovesti do njegovog sprečavanja i prekida. Naučite svoje dete da nasilje u školi prijavi nastavnom osoblju ili vama kao roditelju.
Telefonsko prijavljivanje nasilja u školi
Kao jedan od uzroka društene disfunkcionalnosti, problem nasilja u školi zasigurno zauzima jedno od vodećih mesta. Ono se može dogoditi svakom detetu i često ostavlja ozbiljne fizičke i psihičke posledice, kako prema onima koji su mu neposredno izloženi, tako i prema posmatračima ovog neprimerenog čina. Stoga se Fondacija Meridian dugi niz godina uporno zalaže da preko svojih društvenih aktivnosti podigne svest okolinu o značaju kolektivnog delovanja u borbi protiv svakog oblika nasilja, posebnog onog među školarcima.
Pitanje vršnjačkog nasilja, stvar je od prioritetnog značenje ne samo u radu državnih organa, već i u poslovnom okruženju, koja ima veliki uticaj u promovisanju i kreiranju politike tolerancije, razumevanja i poštovanja, kao osnove ljudskih vrednosti.
U našoj zemlji postoji nacionalna SOS linija za prijavu nasilja u školama koja omogućava učenicima, roditeljima i ostalim građanima da anonimno prijave počinioce ovog dela.
Telefon za decu i mlade preko kojeg se može prijaviti nasilje ili dobiti potrebna pomoć je : 0800-080-800